Haber

Chihuahua Köpeğinin Anal Tümörü Ameliyatla Alındı

ADANA’da ‘masaya bırakır’ endişesi nedeniyle ameliyat edilmeyen ‘Suzi’ isimli 14 yaşındaki chihuahua köpeğinin anüs bölgesindeki tümör, ameliyatla çıkarıldı. Operasyonu gerçekleştiren Veteriner Hekim Mete Betin, “‘Suzi’ ameliyata 5 kiloyla girdi ve 3 kiloyla çıktı. Ortaya çıkan kitle ise 2 kiloydu.”

İsmail Yüksel’in 14 yaşındaki Chihuahua dişi köpeği ‘Suzi’nin 1,5 yıl önce anal bölgesinde tümör ortaya çıktı. Tümör gün geçtikçe büyüdükçe; Yüksel 20’den fazla şehri gezdi, onlarca veteriner kliniğine başvurdu. Başvurduğu birçok klinikten ‘masadan kaldı’ yanıtı alan Yüksel, son olarak Veteriner Hekim Mete Betin’in Adana’daki kliniğine gitti. Operasyon sonucunda 2 kilo ağırlığındaki tümör çıkarıldı. ‘Suzi’ ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

‘DOĞRU CERRAHİYLE KURTARMAK MÜMKÜN’

Veteriner Hekim Mete Betin, Suzi’nin kliniğine getirildiği ilk gün tümör nedeniyle anüs ve vajina bölgesinin kapalı olduğunu belirterek, “Kanser hücresi hem vajinayı hem de anüsü kapladığı için idrar ve dışkısını rahat yapamıyordu. Sahibi 20’ye yakın şehir gezdiği için tereddütlüydü. Bu ameliyatı olmak istediklerinde hep “masada kalır” deniyordu. Keyifli bir ameliyattı. 5 kiloyla “Suzi” ameliyata girdi ve geldi. 3 kilo çıktı. Ortaya çıkan kütle 2 kiloydu. “Masanın üstünde kalacak” denildi ama sağlığına kavuştu. Bu tip büyük tümörleri “Ameliyatla kurtarmak mümkün. Bu hastalığa bağışıklık sisteminin azalması ve stres neden olur. Evcil hayvan sahipleri bu durumu fark ettiğinde mutlaka bir uzmana danışarak ameliyat seçeneğini düşünmelidirler” diye konuştu.

cinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu