Haber

Hamas İsrail’le esir değişimi ve ateşkes iddialarını yalanladı

Hamas Hareketi Ofisi Üyesi İzzat el-Rişk, Hamas ile İsrail arasında esir takası anlaşmasına varıldığı ve bugün yapılacağı yönünde medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Hamas’ın Telegram sayfasında açıklama yapan Rishk, Hamas’tan çeşitli kaynaklara dayandırılan esir değişimi ve ateşkes haberlerinin doğru olmadığını belirtti.

İsrail’in Jerusalem Post gazetesinin bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, esirlerin serbest bırakılması ve ateşkesin bugün başlayacağı yönünde anlaşmaya varıldığı bilgisinin doğru olmadığı belirtildi.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere misillemede bulunduğu ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerini sürekli ihlal ettiği” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken. Aksa”nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı. başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim’den bu yana 62’si Gazze’de, 6’sı Lübnan sınırında çatışmalarda olmak üzere 383 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında en az 5 bin 500’ü çocuk, 3 bin 500’ü kadın olmak üzere 13 bin kişi hayatını kaybetti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlendi. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

haber-akkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu