Haber

Atatürk’ün Siirt’e gelişinin 107. yıl dönümü törenle kutlandı

Atatürk’ün Doğu Cephesi Kolordu Müfettişi olarak 14 Eylül 1916’da Siirt’e gelişinin 107. yıl dönümü törenle kutlandı.

“14 Eylül Onur Günü” dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali ve Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Kızılkaya, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kızılkaya gurur defterini imzaladı.

Kızılkaya, şeref kitabında yaptığı açıklamalarda, hoşgörü ve sevginin barış ve kardeşlikle harmanlandığı, farklı kültür ve dillerin yaşadığı kadim kent Siirt’e Atatürk’ün gelişinin 107’nci yıl dönümünü büyük bir heyecan ve gururla kutladıklarını belirtti. bin yıldır barış ve güven ortamında bir aradayız. :

“Efendimizin önderliğinde ülke genelinde yaktığınız kurtuluş meşalesiyle başlayan istiklal mücadelesini, Cumhuriyet gibi bir mücevherle taçlandırdınız ve aziz milletimize emanet ettiniz. Türkiye Cumhuriyeti, büyük eseriniz, bugün açtığınız yolda emin adımlarla ilerlemektedir ve ilerlemeye devam edecektir. Köklü bir tarihin ve kadim bir medeniyetin temsilcileri olarak açtığınız bizleriz. Manevi huzurunuzda devam edeceğimizin bir kez daha sözünü veriyoruz. aydınlanma ve çağdaşlaşma yolunda yürümek, kutsal ve mukaddes vatanın neresinde olursak olalım, kararlılıkla hedefinize ulaşacağımıza inanıyorum.”

Daha sonra Siirt 14 Eylül Anadolu Lisesi Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Emirhan Yılmaz da günün anlam ve değerine ilişkin bir konuşma yaptı.

Törene İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu